1 Çeyrek Altın Kaç Gram Altın Eder?

Düğünlerin ve yatırımların vazgeçilmezi olan altın aynı zamanda son zamanların en yüksek kar getirisi sağlayan yatırımlarından bir tanesidir. Altın yatırımlarının güvenli liman şeklinde değerlendiriliyor olmasının nedeni genel anlamda yatırımcılarına uzun vadede kazanç elde etme noktasında sorun çıkarmıyor olmasıdır.

Gram altın ile başlayan altın çeşitleri çeyrek, yarım veya reşat yani cumhuriyet, tam şeklinde çeşitlenerek farklı isimlerle ve büyüklüklerle anılıyor. Bu nedenle yatırım yapanların akıllarında gram altın dışındaki tüm altın türlerinde kaç gramdan oluştuğu konusu yer alıyor.

1 Çeyrek Altının Gramajı

Çeyrek altın olarak bilinen altın türünün gramajının net şekilde ortaya konmuş rakamsal hali 1.75 gramdır. Yani bir tane gram altının yanında 0.75 şeklinde ekleme yapılması durumunda çeyrek altına ulaşılabilir.

Gram altın ile arasındaki fark 0.75 olan kısımdır. Diğer altın türlerinde farklı altın ayarlarından üretim yapılmasına rastlanmış olsa da çeyrek altın üretimlerinde genel olarak 22 ayar altın kullanılır.

Yarım ve Diğer Altınların Gramları

Yarım ve diğer altınlardan almak isteyenlerin gram konusunda kafa karışıklığı yaşaması gerekmez. Çünkü uzun yıllardır gramları ve ayarlamaları net şekilde bilinen bir sistemden bahsedilir. Bu durumda:

  • Çeyrek altın 1.75 gram altındır,
  • Yarım altın iki tane çeyrekten oluşur ve 3.50 gramdır,
  • Tam altın ise dört çeyrekten oluşması nedeniyle 7.016 olarak hesaplanır.

Hesaplamaların tamamı çeyrek altın gramajı üzerinden yapıldığından aynı mantıkla çarpılan çeyrek sayısından elde edilir.

1 Çeyrek Altın Fiyatı

Piyasanın serbest olmasından dolayı altın fiyatları konusunda baskılanma söz konusu değildir. Kapalı çarşı verileri baz alınmasına karşılık bazı dönemlerde farklı fiyat uygulanması ile karşı karşıya kalınabilir. En son alınan veriler ışığında çeyrek altın 816 TL üzerinden satılmıştır.

Çeyrek Altının Alış ve Satış Farkı

Çeyrek altının alış ve satış rakamları konusunda aralarında fark olması ticaret ve yatırım anlayışı gereği bulunur. Bu fark yoğun talep dönemlerinde 30 tl aralığını görürken normal zamanlarda genel olarak 5 veya 10 TL üzerinden işlem görür. Bu nedenle zarar oluşma olasılığı da düşüktür.

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir