Bankamatikler Ne Zaman İcat Edildi? (ATM’ler)

Bankamatikler günümüzün en büyük icatlarından biri olarak karşımıza çıkıyor. Bankaya gitmeye gerek kalmadan para çekme-yatırma gibi birçok işlemimizi bu cihaz üzerinden yapabiliyoruz. Böyle kapsamlı ve hayatı kolaylaştıran bir makineyi kimin icat ettiği sorusu akıllara gelebilir. Bu soruya verilecek cevap ise iki türlüdür.

İlk ATM Mucidi

İlk ATM (Automatik Teller Machine) cihazı 1939 yılında Türkiye’de doğmuş olan Luther Simjian tarafından icat edilmiştir. Ermeni kökenli olan Luther Simjian’ın icat ettiği bankamatik makinesi günümüz bankamatiklerinden çok daha farklıydı. O zamanlar çok fazla ilgi görmeyen bu icat kullanımdan kaldırıldı.

İlk defa Simjian tarafından icat edilen bankamatik günümüz bankamatiklerinden farklı olsa da o zamanlarda buluşu üzerine 20 patent aldı. İcadını kullanabilmesi için anlaştığı Citibank, müşteri sayısı az olduğundan kullanımdan kaldırmıştır. Simjian icadının nasıl çalıştığını anlatmanın yorucu olduğunu düşünerek icadıyla alakalı bir açıklama yapmadı. Bu da onun son yılların en büyük buluşunu başka birine kaptırmasına yol açtı.

Günümüz ATM’sinin İlk Mucidi

Simjian’ın icat ettiği ATM’den daha farklı olan günümüz bankamatiklerinin mucidi John Shepherd Barron’dur. Barron’un 1967 yılında ürettiği ilk elektronik ATM hala kullanmakta olduğumuz bankamatiklerdir. Bir İngiliz olan Barron’un icat ettiği bu ürün ilk olarak kendi ülkesinde kullanılmıştır. İngiltere’nin başkenti olan Londra’da ilk defa kullanılan bankamatikler o günden bu güne büyük gelişme kaydederek gelmiştir.

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir